Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: rasim özdenören

Etiket Arşivi: rasim özdenören

İSLAMCILIĞIN DİZİ HALİ

                  Yedi Güzel Adam dizisi,bir edebi dönem dizisi olarak televizyonda dönmeye devam ediyor.TRT’nin itibarlı ve sevilen dizisi olarak benim de ilgimi çekiyor.Her ne kadar edebi bir ekolü ve arkadaşlık gurubunu anlatıyor gibi gözükse de; dizi, yedi güzel insanın üstünden, İslamcı muhafazakar düşüncenin politik ve edebi evrimini anlatıyor.TRT’1’de ilgiyle izlenen dizi, Ahmet Tezcan gibi usta bir gazeteci tarafından senaryolaştırılmıştır. Bir ... Devamını Oku »

ŞİİR İŞE YARAR MI ?

Edebiyatın su üstüne çizgi çekmek gibisinden boşa bir uğraşı olduğuna inananların sayısı zamanımızda da az değildir. Edebiyat benim ne işime yarayacak diye soranlara her zaman rastlanmıştır. Okul çağındaki çocukların çözmek zorunda oldukları aritmetiğin hayatta ne işe yaradığını sordukları çok görülmüştür. Durum aslında üstesinden gelinemeyen her ders için öne sürülür. Coğrafya hayatta hangi işine yarayacak; Viyana kuşatmasının sebeplerini ve sonuçlarını bilirsem ... Devamını Oku »

GÖNÜL FERMAN DİNLER Mİ DİNLEMEZ Mİ?

Kaç zamandır sütten ağzının yandığını söyleyenlerin çoğaldığını görüyoruz. Diyorlar ki: “Artık yoğurdu üfleyerek yemeye karar verdim, artık her önüme gelene âşık olmak istemiyorum. Hayır şaka yapmıyorum, ciddiyim; artık âşık olmayacağım, olursam da seçici davranmaya özen göstereceğim.” Bu sözler bir zamanların: “Gönül ferman dinlemez” ifadesiyle ortaya konan düşüncenin geçersizleştiğini anlatmak üzere söylenmiş gibidir. Gönlün ferman dinlemediğine inanıldığı bir dönemde, insanlar yalnız ... Devamını Oku »