Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: vicdan

Etiket Arşivi: vicdan

AKİF GİBİ SÜREKLİ ISLAH ÇALIŞMALARINDA OLABİLMEK

Felaketlere Üzülmenin Ötesinde Çareler Üretebilmek “Müslümanlar önce gitmek, aramak, araştırmakla, sonra da ümitsizliğe düşmemekle görevliyiz. Ümitsizlik haramdır, ümitsizlik küfürdür. Çalışalım… Çalışalım… Çalışalım…” (Âkif). “Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde yayımlanmış olan düz yazıları Âkif’in düşünce dünyasının anlaşılması bakımından oldukça önemlidir. Bu yazılarda ele alınan İslâm dünyasının ve Müslümanların durumu, Batı’yla ilişkiler, ırkçılık, tefrika, kültür ve ahlak yozlaşması, eğitim, hurafeler, özünden kopmuş ... Devamını Oku »

AKİFİN GÜÇ KAYNAĞINDAN BESLENEBİLMEK

Hayatı vahiyle inşa etmenin yakın dönemde canlı bir örneğini sunmuş olan Âkif’i sadece “İstiklal Marşı Şairi” olarak anmak onu yeterince anlamamak anlamına gelir. Esasen Âkif coşkulu bir “Kur’an Şairi” olup, yüksek sanatını zamanlar ve mekânlar üstü değerlerin en çetin şartlarda bile taviz vermeden hayata tatbik edilmesi gerektiğini haykırmış, bu inanç ve düşüncelerini fildişi kulesinden ürettiği kuru söylemlerle değil, derin sancılar ... Devamını Oku »

ADAM GİBİ ADAM OLMAK

                  Sağlam adam olmak anlamına gelen başlık,her ortamda ulu orta kullanılır oldu.Kimse sağlam adam olmanın koşullarını ya da asgari şartlarını sormuyor.Nedir adam gibi adam olmak,ne yaparsak adam gibi oluruz.Sağlam adam olmayı her şartta savunan birisi olarak,onun belirli şartları ve özelliği olduğunu düşünüyorum.Adam olmanın cinsiyeti de yoktur.Adamlığı cinsiyete veya statüye bağlayanlardan hiç hazzetmem.Sağlam adamların özelliklerini saydığım zaman,çevrenizde pek az olduğunu ... Devamını Oku »

VİCDAN VE CÜZDAN

                     Kent yaşamı insanı bu ikilem arasında bırakmıştır. Vicdan mı cüzdan mı? Sorunun kendisi sorunlu olmasına rağmen , birey bu sorudan kaçamamaktadır. Vicdan hukukun kendisi ve değer olmasına rağmen , cüzdana ve günlük anlayışlara yenik düşmektedir. Vicdanın cüzdanla ilişkisi de yüzyılın meselesidir. Bütün antik filozoflar ve de Peygamberler , değişik şekillerde bu soruya cevap vermeye çalışmışlardır. Düşünen bir ... Devamını Oku »