Son Haberler
Anasayfa / Genel / VİCDAN VE CÜZDAN

VİCDAN VE CÜZDAN

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                   Kent yaşamı insanı bu ikilem arasında bırakmıştır. Vicdan mı cüzdan mı? Sorunun kendisi sorunlu olmasına rağmen , birey bu sorudan kaçamamaktadır. Vicdan hukukun kendisi ve değer olmasına rağmen , cüzdana ve günlük anlayışlara yenik düşmektedir. Vicdanın cüzdanla ilişkisi de yüzyılın meselesidir. Bütün antik filozoflar ve de Peygamberler , değişik şekillerde bu soruya cevap vermeye çalışmışlardır.

Düşünen bir insan, daima vicdandan taraf olur. Fakat günlük ilişkiler ve çıkarlar, bizi cüzdandan tarafa savurabilir. Cüzdandan tarafa düştüğümüzü de anlamayabiliriz. Mekan dünya olunca , insanın vicdan tarafı daha fulu olabiliyor. Susmalar, üç maymunlar, tavırsızlık, güçlüden yana olmak , cüzdanın yansımaları olarak görülebilir. Oysa vicdan afaki bir boyuta da sahiptir. Algısı kolay bir konu gibi gözükse de, bir ayağı derinlerde olan bir kavramadır. Vicdanlı insan, değerli insandır. Sürekli mazlumdan yana ve onun dinini , imanını sormayan bir kafa yapısındadır.

Cüzdandan taraf olan bireyin de, çok bariz özellikleri vardır. Birincisi, hesapkardır. İkincisi, baktığı her olayda para ve çıkar görür. İkbal ve gelecek görmediği hiçbir işe yatırım yapmaz.             Sürekli derin hesaplar dalar. Vicdanını ya bastırır, ya da öteler. Güç gösterisinde bulunur. Ezmenin ve paranın gücünün günlük tanımını yapar.Uyanıktır o . Hesapkar olduğu kadar , sırıtıktır ve ezik olduğu için , sürekli iyi gün hesabı yapar. Kötü gün dostu değildir.

Vicdan aynı zamanda yasaların da babasıdır. Gökyüzündeki adaletin yere indirilmiş halidir vicdan. Onun için düşmanı da çoktur. Vicdanın sahibi de önemlidir. İyi bir birey, vicdanının sahibini bilir. Vicdanın düşmanları aynı zaman da , insanlığın düşmanıdır. Vicdanın bireysel olmadığını da düşünüyorum.Toplum, vicdanlı insanların sözleşmiş halidir. Vicdanın düşmanları toplumun da düşmanıdır. Cüzdancılar, aynı zamanda topluma da düşmandır. Vicdana teslim olmadan , halkı sevmek de mümkün değildir. Cüzdanın zalim gücünden uzaklaştıkça,  vicdana doğru yaklaşırsınız .

Cüzdanın bir araç olduğunu unutmadan , vicdanın ilkeleriyle dünyaya bakmakta yarar var. Cüzdanın araç olduğunu unutur ve onu kapital bir mabet haline getirirsek , topluma en büyük kötülüğü yapmış oluruz . Toplumsal sözleşmeye de aykırı davranmış oluruz. Halbuki cüzdan sadece bir vesiledir. İnsan olma halinin , ekonomik bir değeridir. Onu amaç yaparsanız , toplumun ayaklarını kırmış olursunuz. Toplumun inşası ancak vicdanla olur. Sanat , edebiyat , din , ahlak , töre , bütün toplumsal değerler vicdanla inşa edilir. Onlara inanmak ve yaşatmak için de vicdan gereklidir.

Merhamet , vicdanı ortağıdır. Onun için , merhamet ve vicdanı yan yana getirirsek , ancak cüzdan kötücül etkilerlini engelleyebiliriz.  Cüzdanın maddi gücünü hiçbir zaman küçümsemeden, ama vicdanın da politik gücünü yükselterek bir medeni toplum inşa edebiliriz. Yoksa toplumlar, sadece yalaka ve ayak takımı uyanıkların cüzdan mücadelesine sahne olur. Bunu yapan bireyler de az değil.  Biz daha çok vicdanları çoğaltalım. Çoğalttığımız vicdanlar , milletin inşasına birer harçtır .

Vicdanın değerlerle beslendiği her yer tarihte güllük gülistanlık olmuştur. Sadece cüzdanın egemen olduğu toplumlarsa , tarihte çabuk perişan olmuştur. Dünya savaşı Almanya’sı  ya da Rusya’sı gibi. Günümüz Amerikan toplumu da cüzdancı bir yapıyla hareket etmektedir. Demokrasi süsüyle saldırdığı Ortadoğu ülkelerine çektiği muamele , vicdanlı bir devlet ve milletten ziyade, haydut bir devlet yapısını anlatmaktadır. Dilerim biz , vicdan ve merhametten tarafa olan özelliklerimizi bırakmayız. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletinin de bekası buradadır. Vicdansız topluluklar, devletini bile bir gecede sonlandırabilir. Hayrola , aydınlık ola. Cüzdanımızın , vicdanımızın emrinde olduğu günler dilerim.

Kitap notu: İletişimin Türkçesi , Deneme , Doç. Ertuğrul Yaman , Akçağ Yay.

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*