Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / GENÇLERE KİTAP ÖNERİLERİ

GENÇLERE KİTAP ÖNERİLERİ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Kitap , okunduğunda sizi rahatsız eden eserdir . Yani okuduğunuz kitap , içinizde bir kıpraşmaya yol açmıyorsa , orada kitabî bir mesele vardır . Kitabın kapağı kapatıldığında ya eğlenirsiniz ya da bir tefekküre dalarsınız . Ben ikincisini tercih edenlerdenim . Genelde gençlerin , özelde öğrencilerin kitapla haşır neşir  olmasını çok önemsemişimdir . Aşağıda önereceğim kitaplar , okurda iz bırakacak türden eserlerdir . Derslerde de tavsiye ettiğim bu eserler , okur ve yazar süzgecinden geçmiş yeni eserlerdir .

Sinan Akyüz ‘ ün ‘İncir Kuşları’ eseri seçkimin ilk eseri  olacaktır . Çok olumlu okuma tepkileri aldığım eser ; Sırpların Boşnaklara yaptığı zulmü ve sadistlikleri anlatıyor . Bir solukta okuyacağınız eser , kapağı kapatıldığında sizi zalime karşı ortak nefrete de yöneltecektir . Bir milletin imanlı direnişini anlatan kült bir yapıt . Sırp – Boşnak savaşını en iyi anlatan bir kaç eserden biridir  . Böyle bir ortak zulmü anlatan diğer bir esre de , ‘Ölüm Daha Güzeldi’ adlı yapıttır . İki eseri yan yana anmanın nedeni , meselenin zulüm ortaklığına dayanmasıdır . Ortodoks Sırplar ve paydaşları Ortodoks Ruslar . Mehmet Niyazi ‘ nin sürükleyici romanı da , Azerbaycan Türklerinin çektikleri Sovyetik Rus zulmünü anlatır. Azerbaycan’dan Türkiye’ye sığınmış ve Türkiye’de Ağır Ceza Reisliği’nden emekli olmuş ve rahmete kavuşmuş bir Azerbaycanlı Türk’ün , anayurdunda başından geçenler etrafında cereyan eden bir roman .

Kayıp Ruhun Kitabı ( Esrarname 2) kitabı da , bu ara okuttuğum fantastik yerli romanlardan biridir . Fantastik türü sevenlerin seveceği bir kitap. Tabii bu kitabın birincisini de okumadan olmaz. Esrarname ve devamı, yasaklı bir kitabın peşini bırakmayan kötü cin Asfar’a karşı kitabın iyi özellikleriyle donatılmış Nagihan’ın hikayesi. Heyecanın ve adrenalinin yer yer tavan yaptığı bu romanı da eminim gençler sevecek. Genç bayan yazarlarımızdan Ayfer Kafkas iyi bir eser yazmış . Uzun Hikaye , Mustafa Kutlu ustanın son dönemdeki en kült eserlerinden birisidir . Filmi de piyasada olan eser ; Mustafa Kutlu’yu seven yeni nesil örencileri için , geleneksel bir şifa olur . Modernizmin bekleme salonunda oturanlar için bir şey söyleyemem ! Ancak geleneksel olana rağbet gösterenler, inanın çok sevecekler. Bulgaristan göçmeni Ali ve sevdiği Münire ‘nin aşk ve çilelerini anlatan eser , gençlere tavsiyelik bir muhtevaya sahip .

Günceli gelenekle buluşturan iki favori yazarla devam edelim . Birincisi , Elif Şafak . Elif Şafak Hanımın sürükleyici ve toparlayıcı bir yazı dili var .Seçtiğim eseri , yine bir göçmen konusunu anlatan : İskender. Çok katmanlı kurgusu ve ilginç final bölümüyle gençlerin sıkılmadan okuyabileceği bir roman. Gurbetçi Kürt bir ailenin dramını anlatan eser , göç edebiyatımızın en dramatik eserlerinden birisidir . İkincisi de ; İskender Pala ‘ nın Od ‘ udur . Yazarlarımızın değerini yaşarken teslim etmeye çalışan bir anlayışın işareti olarak , her daim okuduğum bir yazarımızı tavsiye etmemden tabii ne olabilir ki ? Marka bir yazar ve marka bir kitabı . Yunus Emre ‘ nin yaşamını anlatan yazar ,gençlere Anadolu ‘ yu bir sufinin gözünden gezdirecek ve değerlerini anlatacaktır . İçinizde gençlik odları yakacak bir eseri , acilen okumanızı öneririm.

Kitaplı bir gençlik yetiştirmek ideali olan birisi olarak , Nazan Bekiroğlu kitabı önermeden yazımı bitiremezdim . Dönem içi kitapları olarak okuttuğum eser , Nazan Hanım ‘ ın baş eserlerinden olamaya aday bir yapıdadır . Nazan Bekiroğlu okumayanlar için kullanma kılavuzu yazsam, ilk önce Yusuf ile Züleyha’yı , sonra da , Nar Ağacı ‘ nı okumalarını önerirdim . Cam Irmağı Taş gemi , İsimle Ateş Asında gibi çok okuttuğum eserlerinden sonra , gelelim bu romana… İnanın harika ötesi diyebilirim. İncelikle işlenmiş karakterler, zengin detaylar ve gerçek bir olay. Daha ne duruyorsunuz ki! Nazan Hanım ve eserinden sonra , iz bırakacak bir yazarımızı da analım . Okunası kitaplar içinde , her daim yer tutan bir eser ve yazarı ; İsmet Özel . Soyadı gibi  özel bir yazar olan İsmet Özel , yayın seçkime bir deneme eseriyle girmiştir . Üç Mesele :Hakikatin üç meselesini ele alır . Medeniyet , Teknik ,Yabancılaşma . Gençlerin de meselesi olan kavramlar , ilk elden ve yerli bir yazar tarafından çok güzel anlatılmıştır . İlgililerini bekliyor .

Yazımı bir el kitabı ve yeni baskısıyla sonlandıralım . Aşk Estetiği : Beşir Ayvazoğlu ‘ nun Kapı yayınlarından yeni baskısı yapılan kült eseri . Mimesisten başlayarak iddialı terim ve kavramları yorumlayan üstat , okurlarına seçilmiş kavramlar üzerinden tarihsel ve politik kapılar açıyor . Zor ve emek isteyen bir kitap ama , zoru okumayı seven gençlere tavsiyemdir . Gençler için yaptığım seçkiye bir çok başka kitap ve yazarını da ekleyebilirdim . Yazar ve kitap dostlarım alınmasın . İlk aklıma gelen önceliksiz eserleri tanıtmaya çalıştım . Önerilen kitapları ilk elde okumuş birisi olarak ; siz gençlere ve eskimez kitap kurtlarına , selam olsun .

İsa Çolaker

 

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*