Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / KIRK BİR KERE AMASYA

KIRK BİR KERE AMASYA

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                30 Mart yerel seçimlerine doğru hızla gidiyoruz . Görünürde seçim havası da yok ! Zannederim seçim sonucunu satın alan bir seçmen kitlesiyle karşı karşıyız ! Bu seçimlerin koşulları da oldukça kaygan gözükmesine rağmen böyle . Türk milletinin feraseti de böyledir . Sessiz ve derinden ilerleyen bir Amasya seçimi havası var . Amasya belediye başkanlığı için adayların belirlendiği günlerdeyiz . CHP’ den İlyas Ayık , MHP’den Ahmet Fatih Coşar , AKP’den Cafer Özdemir yeni dönemin belediye başkan adayıdırlar . Tüm başkan adaylarımızı medeni cesaretlerinden dolayı kutlarım .Şehr-i Emine talip olmak Hakka hizmettir . Halk için ve Hakla yola çıkmak da güzel bir duygu olsa gerek .

Belediye başkan adalarımızın muhalefet ayağını , basından tanıyan birisi olarak ; CHP ve MHP ‘ li arkadaşlara seçimde başarılar dilerim . MHP ‘ li Ahmet Fatih Coşar Bey ‘ in Amasray yeraltı tüneli projesi kayda değer bir hizmet olacaktır diye düşünüyorum . CHP’li İlyas Ayık Bey’in de bir işadamı olarak projeleri olduğunu düşünüyorum . Muhalefet ve iktidar partisi adaylarının seçimi proje bazında ve hizmet yarışı olarak sürdürmesinde toplumsal yarar vardır . Belde-i Tayyip ya da ‘beldetün tayyibetün’ (GÜZEL BELDE)olmanın da yolu buradan geçer. ‘Güzel belde’ olmak için , hayırda ve hizmette yarışmak tüm adaylarımızın şiarı olacaktır diye düşünüyorum . Bu güzel kentin buna ihtiyacı var . Güzel Amasya , güzel hizmetleri hak ediyor .

AMASYA~1

Amasya yerel seçimlerinin iktidar ayağında da , mevcut belediye başkanımız Cafer Özdemir Bey ‘in olduğunu biliyoruz . Başkanlıkta bir dönemi ikmal eden Cafer Özdemir , mevcut başkan olarak ve devam eden projelerle  seçime bir adım önde girmektedir .Ak Partinin Cafer Özdemir’ de karar kılması çok isabetli olmuştur . Sakin ve dingin kişiliğiyle seçmenle sıcak ilişki kurabilen ve halka dokunan bir yanı olan Cafer Özdemir Bey ‘in yapıp ettiklerine şöyle bir bakalım . Proje bazlı bir belediyecilik yaparak , büyük şehir örneklerine yaklaşan başkanın tamamladığı projeler şunlardır : Katı Atık Bertaraf Tesisi , Sebze Hali , Kapalı Halk Pazarı , Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Müzesi , Akbilek Köprüsü (yaya), Yörgüçpaşa Köprüsü(yaya) . Bu projeler oldukça nesnel ve ilk bakışta görülebilecek kadar da , halka yakındır .

Amasya Belediye başkanı olarak Cafer Özdemir Bey’in bir de görünmeyen kültürel hizmetleri vardır . Beni de çok etkileyen kültürel faaliyetlerine katkı koyan belediye birimlerine ve müdürlerine de ayrıca teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum . Başkanın müzeci bir kafası olması da ayrı bir güzelliktir . Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi bu düşüncemin ilk meyvesidir . Gezme şansına sahip birisi olarak müze , tam bir görüntülü kent müzesi olmuştur . Şehir içindeki ‘şehzadeler müzesi’ de böyledir. Kültür Evleri projesi de kente mahalle gerçeğini tekrar hatırlatmıştır . Ramazan etkinlikleri de ayrı bir dini sosyo kültürel içeriğe ulaşmıştır .Döneminde kültürel etkinliklere ve kitap basım faaliyetlerine ağırlık varan başkanın , seçimlere avantajlı girdiğini düşünüyorum .

Ak Parti belediyeciliği Türkiye genelinde proje ve refah bazlı olarak yürümektedir . Yani ideoloji ağırlıklı bir yerel anlayış gütmemektedir . Halka daha yakın duran bu anlayış , Cafer Başkanın da tercih ettiği bir yöntem olmuştur . Sanırım ikinci belediyecilik dönemi de , proje bazlı olacaktır . Bunu seçim bildirgesi ve büroşürlerinde görmekteyiz .Devam eden projelere bir göz attığınız zaman bunu açıkça görürsünüz : Kültür Merkezi , Otogar , Çevre Yolu , Kent Meydanı , Yarı Olimpik Yüzme Havuzu , Sıvı Atık Projesi vs . Cafer Özdemir belediyecilik  heyecanı olan bir kişilik . İkinci döneminde de bu projeleri yapar ve geliştirirse , şehr-i emin olarak tarihe geçer .

Amasya yerelinde beni çok heyecanlandıran iki proje var : Teleferik ve Yeşilırmak  Şişirme projesi . Dilerim bunlar da yapılır . Sayın başkana bir çözüm de benden ; Gökmedrese çevresini kentsel dönüşüme sokarak , oradaki yıkılmış tarihi yapıları da yeniden örnekleyerek , yayalaştırma yoluyla turnikeli bir tarihi seyir alanı yapalım ! Yeşilırmak kıyısındaki insan kalabalığını şehrin girişine kaydırmış oluruz diye düşünüyorum . Çünkü Amasya gittikçe sıkışık bir kent olmaya doğru gidiyor . İşin trafik boyu da cabası ! Deniz çocuğu bir Giresunlu olarak suyu ve kültürünü çok seviyorum . Amasya’nın kaya gibi dik duruşu da , taşa hükmetmemizi gerektiriyor ! Şehirde turist tutmak için , ören yeri ve yapıları artırmamız gerekiyor .

30 Mart yerel seçimlerinin huzur , güzellik ve coşku içersinde geçmesini dileyerek ; başkan adaylarımıza ve seçmenlere hayırlar getirmesini arzu ediyorum . Her şey daha iyi bir Amasya için .

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*