Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / MESAFELİ YAKINLIK

MESAFELİ YAKINLIK

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

                                                             

Sevgililer günü demiyorum. Sevgililer dünü diyesim geliyor. Sevmek yalın ve çıplak bir duygu değildir. Oysa batı kültürü sevgiyi yalın bir duygu olarak görür. Aşkın dününü değil, bugününü görürler. Onun için batılı sevgiyi tüketime dönük algılar. Sevgililer günü de Romalı Valentin’den gelen bir tüketim aracıdır. Kültürel mağlubiyetinizin başladığı gün , devşirdiğiniz çakma günlerin fazlalaştığı gündür . Dünya falan günü  filan günü gibi lafların yoğunlaştığı yenik günlerdeyiz .

Oysa biz doğulular ya da yüzünü batıya yeni dönenler, bir türlü sevgililer gününe ısınamadık. Onun için “sevgililer dünü” kelime gurubunu daha ihtiyatlı buluyorum. Mesafesiz yakınlık imkansızdır. Mümkün olan , sevdiğini kaybetmemek için koyduğun mesafedir. Aşk , biraz da bu samimi korkunun adıdır. Kaybetme korkusuyla gelen aşktır yani. “Sevgililer dünü” dememin nedeni de , aşkın içinde dünü barındırmasıdır. Hatta dünü barındıran aşklar daha uzun ömürlü olur.

Aşkın doğasında ; merhamet , sevgi , cinsellik ,saygı ,cömertlik ,vefa , endişe ve birçok talî unsur yan yanadır. Bugün tele aşklar ve mesafesiz aşklar zamanıdır. Yani bir çakma aşklar durumuyla karşı karşıyayız. Mesajla gelen aşkların boşanma ve soğuk aşkları tetiklediğini düşünüyorum. Aşkın gözünün kör olma hali ve modern yorumuyla karşı karşıyayız. Aşksız günlerin de tamda bu günler olduğunu düşünenlerdenim .

Aşkın aşkın bir hali de, her türlü uzaklığı yakın etmesidir. Mesafeli yakınlık dememin nedeni burada gizlidir. Yani siz aşka yakınlaştıkça , aşk sizden uzaklaşarak başka bir hale dönüşüyor. Vuslatın dili ya da kavuşamamanın büyüsü de burada gizli. Aşk biraz da acımadır. Yani sevgililerin birbirine acımasıdır. Acımak burada erdem halidir. Sevgililer birbirine acıdığı zaman , aşkın adaleti de tecelli eder. Karşılıklı eşitlenenlerin meşk halidir bu.

Ne diyor Latin Amerikalı ozan Louis Aragon, Mutlu Aşk Yoktur adlı nefis şiirinin bir dörtlüğünde: “Bir tek aşk yoktur acıya gark etmesin /  Bir tek aşk yoktur kalpte açmasın yara / Bir tek aşk yoktur iz bırakmasın insanda / Ve senden daha fazla değil vatan aşkı da / Bir tek aşk yok yaşayan gözyaşı dökmeksizin / Mutlu aşk yoktur ama / Böyledir ikimizin aşkı da”  Kalpte yara açmayan bir aşk yoktur. İz bırakmayan ve yaralı olmayan bir gönül yoktur diyor.Vatan aşkı bile senin bireysel aşkına ancak benzer.Mutlu aşk yoktur ama, aşk biraz da bu mutsuzlukta gizlidir demeye getiriyor.Kendi aşkını tarif eden ozan, aşkını neredeyse yurtseverliğinin bile önüne koyuyor.Aşkın çileli halini bundan iyi anlatan metin zor bulunur.

Sevgililer günü ve “sevgilinin dünü” diyerek geldiğimiz nokta, aşkın ne kadar çileli ve zor bir yol olduğudur. İlahî bir kaynaktan yere inen aşk , böyle ulvî bir halin hikayesidir. Gökten yere indirilen aşkın , ayaklar altına alınmasına da itirazım var. O daima baş tacı bir yerde ve insanüstü bir heyecanla kalsın. “Sevgililerin dünü “ için güzel bir aşk şiiri de ”Yeşilgiresunlu” hemşerim Can Yücel ‘ den : “Özledim seni… / Ayrılık yüreğimi uyuşturuyor karıncalandırıyor nicedir. / Beynimi uyuşturuyor özlemin… / Çok sık birlikte olmasak bile / Benimle olduğunu bilmenin / Bunca zamandır içimi ısıttığını / Yeni yeni anlıyorum …” Evet , insan sevdiğini ayrılığın ılık sıcaklığında anlar . Yeni yeni anlar ayrılığın ıslıkla gelen sesini .

Aşkın çok konuşulan ama ,bir o kadar da bakir bir alan olduğunu biliyorum . Yalnızlığı tabiatında barındıran aşk ,insanı çileli bir yolculuğa da çıkarır . Aşık bu yolun da talibidir . Dücane Cündioğlu ‘ nun tabiriyle ‘talibin’ çilesi’de talep ettiklerdendir . Yani talebin arzı bir durum var .İnsanı aşkla ve şevkle tabiata gönderen Allah , ona aşkından da bir parça vermiştir . Sıfatlarından parçalarla bizi donatan Tanrı , aşkımıza da itimat ederek , bize yenilenme ve maşuku bulma şansı vermiştir . İnsan da bu güzel durumun aracıdır . Donanımlarıyla aşkı kovalayan insanoğlu , artık aşkın pazarlanmasından ziyade , onun öznesi ve değeri  olmaya aday olmalıdır . Modern insanın meselesi budur . Eskiler aşksız taam olmaz dermiş ; ben de , aşksız sevgililer dünü olmaz diyorum . Aşkla ve sevdayla kalınız .

İnternet notu:www.kırkikindi.com

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*