Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / SEVGİLİ AKİF RAHAT UYU

SEVGİLİ AKİF RAHAT UYU

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                   Mehmet Akif’i  Anlamak konulu konferansımı verdikten sonra, bu başlığı attığım bir yazı yazmak zorunlu oldu. Üniversitemizin katkısı ve Belediyemizin  öncülüğünde verdiğim konferansa gençlerin- Asımın Nesli’nin- ilgisi beni fazlasıyla bahtiyar etti. Ölümünde onu yalnız bırakmayan Darülfünun talebeleri(İstanbul Üniversitesi)gibi , Amasya Üniversitesinin öğrencileri salona sığmadılar.Dinlemek için sahneye çıkan ve arkama bağdaş kurup oturan bir gençlik ve ayakta Akif’i dinleyen genç insanlara tanık olmak beni gelecek adına epey umutlandırdı.

Asım’ın Nesli olan bu gençlik hala dimdik ayakta ve onun takipçisi. Sessiz ve derinden gelen bir milli gençlikle beraberiz. Akif’i seven ve onu rehber edinmiş bir muallimler topluluğu ne güzel. Bize bu imkanı sağlayan sevgili Amasya Belediye Başkanımız Cafer Özdemir Bey’e teşekkür ediyorum. Yerel yönetimle birlikte üniversiteyi buluşturarak , kentin kültürel havasına katkı koyan değerli rektörüm Metin Bey’ e ayrıca minnettarım. O güzel gecede şahsıma destekleriyle güven belirttiği için, buradan öğrencilerim adına kutluyorum.

Konferansımızın ana teması; merhum Akif’in seçilmiş şiirleri eşliğinde onun düşüncelerine tanıklık etmek ve paydaş fikirlerini gençlere ve halkımıza anlatmaktı. Bir derece de başarılı olduğumuzu görüyorum. Kitleler salona sığmadı. Katılan genç arkadaşlarımın gözlerindeki Mehmet Akif ışığı beni ayrıca  sevindirdi. Alkışların ve dinleyici dostların , halkımızın üniversite etkinliklerine ilgisi artık üniversitemin kentle birleştiğinin ve buluştuğunu göstergesidir. 12 Mart İstiklal Marşının T.B.M.M de kabulünün arifesinde bir günde yaptığımız konferansın bu kadar ses getirmesi ve ilgi görmesi Akif’in ruhunun aziz olmasına yol açtığını hissediyorum. Sevgili Akif rahat uyu diyorum.

Cenazesine devlet erkanının katılmadığı bir Akif gününden, hatıralarının ve eserlerinin anlatıldığı  yüzlerce Amasya üniversiteli gencin katıldığı bir Akif gecesine , ne güzel günler ya Rab. Bir hilal uğruna ne güneşler batıyor diyen Akif’ten , güneşlerin doğduğu gençlik günlerine. Etkinliğin mutfağında yanımda olan; Hakan , Timur , Derya , Aslan , Barış , Serkan , Aziz Beylere hassaten teşekkür ederken , çağrılı oldukları konferansıma gönülden katkı koyan akademisyen dostlarıma ayrıca teşekkür ediyorum. Konferans tanıtım ekstrelerimi(davetiyelerimi) elden dağıtan amatör ruhlu öğrenci arkadaşlarıma da buradan sevgilerimi gönderiyorum.

Sevgili Mehmet Akif Ersoy’un gür sadasının bu toplumda karşılığı olduğunu bir kere daha gördüm. Yerel yönetimin kentin her tarafına astığı duyuru ve afişlere halkımın katkısı hayli fazla oldu. Konferans hazırlık aşamasında katkısını gördüğüm Doç. Dr. Feda Öner , Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bacanak , Yrd.Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürü borç bilirim. Onların da ne derece Akif tutkulu olduğunu da biliyorum. Salonu dolduran Amasyalı  dostlara da kalbi selamlar olsun. Zeki Karadayı ağabeyin haber aşkına da hayranım. Akif sunumumu” habersiz “haber yaptığı için , basın adına ayrıca sevindim. Demek ki , gazetem Akif konusunda epey duyarlıymış.

Mehmet Akif Ersoy merhumun düşüncelerini bir parça yaşama geçirebilir ve toplumsal yaşama katkı yapabilirsek, millet olarak ne mutlu bize. Akif’in sevenlerine ve onun fikir paydaşlarına buradan selam olsun. İslam’ın , istikbalin , istiklalin  şairi  rahat uyuyabilir. Sevenleri onun  mesajlarını ve düşüncelerini bu topraklarda her daim savunmaya ve yaşatmaya devam edecek, ben buna şahit oldum. Sevgili Akif rahat uyu. Allah yar ve yardımcın olsun. Asım’ın banisi , yolunu ışıtan Asım’ın nesilleri koşarak geliyorlar sana.

Bir konferansın sonucunda kaleme aldığım bu satırları uykusuz geçen bir heyecan gecesinde kaleme aldım. Değdi de. Yine dirençli  bir Akif şiiriyle bitirelim:

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.”

*Bu yazıdan sonra , elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz Davut Soykan kardeşimi rahmetle ve şükranla anıyorum . Konferans ekstrelerimi ve davetiyelerimi o yazmıştı . Rahat uyu genç adam .

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*