Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / İLTİFAT GÖREN MARİFET

İLTİFAT GÖREN MARİFET

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Eskilerin güzel bir sözü vardır : ”Marifet iltifata tabiîdir , marifet görmeyen iltifat zayiidir”. Zekai Görgülü Hoca’mın iltifat dolu ve bir o kadar da özendirici yazısını okuyunca çok bahtiyar oldum. Yeşilırmak Gazetesi’ nin mutfağındaki bir refikimin bu yazıyı kaleme alması beni çok sevindirdi. İltifatın marifete dönüşmesi , böyle teşviklerle oluyor diye düşünüyorum . Adımı vererek beni başlığa çekmesi (İsa Çolaker Hocama adlı yazısı ) ve bir çok dostumun okuyarak beni haberdar etmesi sonucunda yazıdan haberim oldu. Belki inanamayacaksınız ama , ben hala sevgili Zekai Hocamla tanışma fırsatına nâil olmadım ! Beni uzaktan ve yazılarımla tanıyan birine “nazire” etmem çok güzel olacak.  Eski kültürde bu cevabi yazmanın adı nazireydi ! Değerli yazar dostum , gazeteye yazı yazmamı konu ederek başlıyor yazına.  Mevlana ile ilgili yazımı da merkeze almış Hocam.

Okuma kaynaklarım arasında önemli bir yer tutar Mevlana. Şefik Can Hoca’dan Mevlana Mesnevisi okumak ; Cemalnur Sargut Hoca’nımdan  Mevlevi dersi almak , Tuğrul İnançer kitapları karıştırmak , Fatih Çıtlak Hoca’dan beyit açıklamaları okumak , Mevlana’nın çağdaş İslamî yorumuna çok katkı yapar Hocam. Sizin Elif Şafak’ın Aşk adlı eseriyle Mevlana ve Şems’e ulaşmanızı da şaşırmadım. Seküler de olsa , Elif Şafak , Mevlana’yı insanımıza tanıttı Hocam.

Köklerini okuyup yazmayanların , köksüz kalacağını bilirsiniz Hocam .Yunus ve Mevlana ‘yı bu toplum az tanıyorsa , bunda “edebiyatsız” üretilen , ruhsuz edebiyat derslerini de epey payı var Hocam . Yani benim de bir parça aydın sorumluluğum var ! Haklısınız. Eleştirilerinize katılıyorum. Akademisyen arkadaşlarımı ve eli kalem tutan tüm kesimleri buralarda yazmaya çağırıyorsunuz . Bunu çok olumlu buluyorum . Buradan esleniyorum : Hadi ,  kalem erbapları buyurun gazetenize.

Üniversite hocalarının elitist olmakla ya da halkla fazla temas kuramamak gibi bir sorunu olduğunu söylüyorsunuz . Ben de tam da bu noktada yazı yazmaya başladım. Yani üniversel kültürü ve hakikatı sokağa taşımak kaygısıyla , naçizane yazmaya karar verdim. Tespitlerinize aynen katılıyorum. Elhak , yazmaya devam edeceğim.  Kalem sahibinin yazma aşkımızı kırmamasını dilerim .

Sevgili Zekai Görgülü Hocam , meslektaşım olarak çok akıcı bir üslubunuz var. Kısa cümlelerle çok hakiki ve sahici yazılar yazıyorsunuz . Gazetemizin yüz akı yazılarınızı da zevkle okuyoruz. Refikim olarak omuz omuza yazmaya nasipse devam edeceğiz inşallah. Omuz omuza veren düşünce sahipleri her z aman kalıcı olmuşlardır. Yüreğinize ve kaleminize kuvvet diliyorum.

İçinde bulunduğum akademyanın bir sorunu var. Ürettiklerini halkla paylaşmaktan ve arz etmekten bir parça uzaktık. Ama sizin gibi yüreklendiricilerin ve sokaktaki adamın olumlu tepkilerinden sonra , aramızdan epey yazan dostumun olacağını düşünüyorum. Ayrıca hissediyorum da. Ders yüklerimiz buna biraz engeldi. Okur yazar olmayı geçtikten ve entelektüel kapasiteye ulaştıktan sonra , elhamdülillah yazmaya ve üretmeye başladık. Yazmak yaşamaktır , bunu biliyorum.

Sizin gibi üretken yazar arkadaşların ,Yeşilırmak Gazetesi’nin fikri kapasitesini ve görünürlüğünü artırdığını da düşünüyorum. Tabii ki gazetede haber ve reklam olacak ama ; gazetelerde fıkra , makale , deneme , fotoğraf vb. ürünlerin sayısı da az olmayacak. Bu aşamanın bir ötesi de , bir çok şehirde olduğu gibi,öğrencilerimizin de yerel basına destek çıkması olacaktır. Yani üniversite öğrencileri de bu gazeteye katkı koymalı. Dilerim yakında bunu da sağlarız.

Değerli Zekai Hocam , hoş bulduk dediğim bu yazıyı yazmama neden olan nezih yazınızı , kendi şahsıma bir iltifat kabul ederek teşekkür ediyorum. İnşallah , fikri doluluğumuz da daim olsun . Kelam sahibine  selam olsun. Gazetedeki yazılarımızın şehir tarafından keşfedildiğini gören biri olarak, tanışmak dileğiyle Allahaısmarladık diyorum. Güzel insanlara selam olsun. Geleneği bozmayarak , dostluğa  ve hatırlamaya atıf yapan bir Aşık Veysel  şiiriyle yazımı bitiriyorum: “ Ben giderim adım kalır / Dostlar beni hatırlasın.  / Düğün olur bayram gelir  / Dostlar beni hatırlasın …” Dost ve insan biriktirmeye devam .

Okuma notu : Yanık Buğdaylar , Roman , Ahmet Günbay Yıldız , Roman ,Timaş Yay.

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*