Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / KANDIRMA KENDİNİ

KANDIRMA KENDİNİ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Kendini arayan insan diye bir başlık vardır. Ben de kandırma kendini ey insan diyorum. Modern insan, işin içinden çıkamadıkça, pişmanlık cümleleri kurmaya devam ediyor. Bunları aşağıda yorumladıkça, işin vahametini biraz daha anlayacaksınız. Yahu ben de mi, diyeceksiniz. Vallahi siz de diyorum. Kurulan nedamet cümleleri hepinize tercüman olacak. Sizi mutlu etmeyen, sğıntı cümleler bunlar. Kaçamak yaşamların ya da bunaltı durumların adı cümleler. Keşke diyeceğiniz kendini kandırma cümleleri. İnşa edemediğimiz her değer, içinde pişmanlık kotarmaya devam eder. Bakalım kandırık yaşamların cümleleri nelermiş?

Kandırma kendini arkadaş dediğimiz ilk tanımlama cümlemiz, günahı benim boynuma deyişimizidir. Nasıl günahı senin boynuna oluyor. Biz protestan mıyız? Ismarlama günah ya da sipariş sevap karşılama durumumuz mu var? Herkesin günahı boynuna değil mi? Tamamen boş bir inanışın cümlesi. Senin günahın boynunu aşmışta habrin yok, hocam! İnsan fazla olanı yüklenir. Sen de günah fazla ki, sen günahı yükleniyorsun öyle mi? Kim kimin günahını ödeyebilir? Geç bunları arkadaşım.Sen günahın özel olduğunu bilmelisin. Kimseye günah üstlenme ruhsatı verimemiştir.  Bizim dinimiz bireyin mahremiyetine ve aidiyete önem verir. Yok öyle günah üstlenme rezaleti, işinize bakın.

Benim favori kandırık cümlem;kalbim temiz muhabbeti! Kalbini mintaksla mı yıkadın? Hem günah işle, hem de kalbim temiz yollu nakarat oku. Yemezler! Allahı kandıramazsın. Günah işlemek kadar, günahın şahsiliğine de inanaırım. Kimse kimesnin günah tüccarlığını yapmasın. Kalbin temizse, zina, zulüm, şirk vb. yapmazsın.Bunları yaptıktan sonra, kalbin temiz olsa ne yazar? Her haltı ye, kalbim temiz sekülerlğinin arkasına saklan. Yok öyle.Faiz ye, haram ye, içki iç kalbim temiz numarası çek. En az bunları yaparken kalbin kirli, bunu bil. Nefsin en karambol cümlelerinden olan, kalbim temiz rezaleti tam bir ezberdir.Sakın kalbim temiz deme, senin kalbin daha az günahla temiz olur.Hem günah, hem temizlik yan yana olmaz.Günah siyah, temizlik beyazdır.

Daha çok dine mesafeli tayfanın kullandığı, hacıdan hocadan korkacaksın martavalı da, tipik kandırmaca cümlesidir.Her insan alem, her adem alemdir. Kimse dünyadan ari değildir. Dünyaya gelen akıllı oldukça sorumludur. Hacıları ya da hocaları boşlayan bu cümle, tipik saldırı halidir. Haccın kuralına uygun davranan adil olur. Hocalığın filozofisini bilen de öğretmen olur. İlim sahibinde hilim yoksa, sen başka hocaya başvur. Niye toptancılık yapıyoruz. Bir parça hocalık yolunda olan birisi olarak, herkes hoca olamaz derim. Öğretmenlik hocalık değildir.Daha bir dar anlamı olan öğretmenlik, öğretmeye matuftur. Hocalıksa, biraz daha felsefi ve geniş anlamı ifade eder. Hocayı da dinleyeceğiz, hacıyı da dinleyeceğiz. Yanlış yapan hacının da,hocanın da,öğretmenin de yanın da olmayacağız. Kavramların da içini boşaltmayacağız.Yoksa hacı,hoca,öğretmenin egemen olmadığı düşünce dünyamızda başka boş kavramlar yer tutar.

Büyük kandırma ifadelerinden birisi de, çalışmak ibadettir lafıdır. Dinimizin çalışmaya vurgusu tamam. İbadet ayrı bir mefhum, çalışmak ibadettir ayrı bir cümledir.Çalışmak tek başına ibadet olamaz.İnanarak yapacağınız çalışma ibadete koşar.İbadet yapmamanın bahanesi çalışmak olmaz. Bu moon mezhebi anlayışına dayalı,protestan düşüncesidir. Çalışmak ibadettir diyen kesimlere baktığınızda, onların pek de çalışmadıklarına şahit olursunuz.Oysa yarın ölecekmiş gibi çalışmak sünnetin gereğidir.İbadeti çalışmayla başat götürürseniz mesele yok. Tek başına çalışma vurgusu,insanı eksik bırakır. Kapitalist bir öncelikle söylenen bu lafları konuşmak bile beni yoruyor. Yaşım kadar eski kandırma cümlelerini artırarak sürdürelim.

Edebiyat metinlerinde de çok gördüğümüz bir tanıdık cümle de, dini konulara fazla dalmamak lazım tanımlamasıdır. Niçin dini konulara dalmayalım ki? Dinde ruhban sınıfı mı var? Hristiyanî bir mantığı taşıyan bu laf, oldukça sorunludur. Kuran müslümanlığı denen safsata, tefsiri anlayamazsınız saçmalığı bu temele dayan br ezberdir. Dini okumalarımız artsa, zarar mı  ederiz? Kitaptan,okumadan,hadisden uzaklaşmış bir müslüman, olsa olsa daeşçi ve selefici olur. Dine yaklaşma diyenler, bizim ortodoks dinsiz olmamızı isteyen sapıklardır. Dini konulara dalmamaya hevesli seküler ve aşırı laikçi kesimler de neye su taşıdıklarını bilmiyorlar.Din sahih öğrenilir ve yer altına inmezse, dini legalite artar ve bundan her müslüman yarar görür.Üstüne kafa yorulmayan din,felsefe,ahlak insan için mesele olur.Konu bu kadar basit.

Son bir kandırma cümleyle bitirelim. Benim dedem de veliydi ya da elhamdulillah biz de müslümanız palavrası.Kimsenin müslümanlığını tartacak bir terazimiz yok. Allahın sormadığı soruyu da kimseye soramayız. Veli, Allah dostu olmaktır.Her müslüman Allahın dostudur.Lakin,velilik babadan oğula geçmez.Sizin veliliğiniz sizedir.Ne demek, benim babam velidir!Bu genetik bir mesele değildir.Gelelim, elhamdulillah biz de müslümanız kolaylığına. Tamam, sen de müslümansın.İslamın gereklerini yapıyorsan sorun yok.Hiçbir şey yapmadan, elhamdulillah müslümanız kolaylığına  çabuk geçeriz. Hamdolsun hepimiz müslümanız da, ne kadar İslama hizmet ediyoruz? Bunları tartarak konuşalım, kimsenin müslümanlığını sorgulamayalı ama, kimse de kolaycılığa kaçıp, inananları teslim almasın.İleri de nasıl olsa yaparım,herkesin müslümanlığı kendine,nasıl olsa Allah affeder vb. onlarca kandırma cümlemiz var. Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle, kandırmalarımızın az olduğu yaşam dilerim.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*