Son Haberler
Anasayfa / yazılarım / KOLLEKTİF BİLİNÇ

KOLLEKTİF BİLİNÇ

Pocket
Bookmark this on Google Bookmarks

 

                Suriye direnişi ve halkının haklı,devrimci  mücadelesini desteklemek amacıyla Özgür-Der, Hızır-Der, Nehir-Der, Anadolu Gençlik Derneği, Sağlık-Sen, Türk Diyanet-Sen, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, Altınoluk Derneği, Toç-Bir Sen, Diyanet-Sen ve Bem-Bir Sen’in katılımıyla oluşturulan  Amasya Suriye Halkıyla DayanışmaPlatformunun gönderdiği iki tır yardım malzemesi Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Yukarıdaki heberi internette ve gazetimizde görünce çok sevindim.Özgür-Der Amasya şubesinin başını çektiği organizasyon gerçekten kollektif bir bilinçtir.Özgür-Der Aamasya şubesinin pek aktif olduğunu yaptıkları seminer ve toplantılardan biliyoruz.Diğer toplumsal örgütleri de yanına alarak kurdukları hayır köprüsü beni çok mutlu etti doğrusu.STK’ların bir araya gelmesi ve hayurda yarışması gerçekten çok önemlidir.Vakıf yönü olamayan hiçbir sendika ya da örgütten bu topluma ve millete hayır gelmez.Özgür-Der ve paydaş örgütler gerçekten çok iyi bir birliktelik yapmışlar.

Bir süre önce Hızır-Der’in ekmekle ilgili etkinliğini yazmış ve çok olumlu dönüşler almıştım.Bu hayır ortaklığında Hızı-Der’i görmek beni yanıltmadı.Sivil itaatsizlik yaparak  kılık-kıyafet konusundaki on iki eylül artığı faşist  mevzuatı delmek için eylem yapan ve başarılı olan Memur-Sen’ i de ortaklıkta görmek ayrıca güzel ve özel.Hayırlı dayanışamaya destek veren diğer yapıları da ayrıca kutlarım.Amasya’nın bu tip bir birlikteliğe ihtiyacı vardı.

Ensar olan milletimizin, bir süredir muhacir duruma düşen Suriyeli Devrimci Müslümanlara yardım etmesi organize olması ve sevgili Amasyalı ensar kardeşlerimizin iki tır dolusu yardım malzemesi göndermesi de ayrı bir güzellik. Şehzadelerin torunları bu yardımlara devam etmelidir.Amasyalının vicdanî güzelliğini ve muhacire yardım edici kafasını kentteki muhacir Arap,Fars ve benzeri halklara yaklaşımdaki nezihlikte de görebiliyoruz. Şehzadeler kentinin kadim bir vicdanı var.

Özgür-Der Amasya şubesi başkanı, esnaf arkadaşımız Serdal Benli’de çok çalışkan ve kollektif şuuru olan bir kardeşimiz.Bu STK’ları bir araya getirerek; Amasya Suriye Halkıyla Dayanışma Platformunu oluşturduğu için, o teşkilatların şahsında, Sn.Serdal Benli’yi tebrik ederim .Bu dayanışmadan hasıl olacak muhacir ecri ve sevabın  da bu kollektif hareket bilincinin  olmasını beklerim.Ensar ve muhacir dayanışmasının güzel bir ortaklığı olan bu hareketin başka toplumsal yapılarda da sürmesini diler, Suriyeli kardeşlerimize azim ve kararlılıklarının  sonuca ulaştığı günlerin yakın olduğunu bildirmek isterim.

Amasya’nın Osmanlı bakiyesi toplumsal vicdanına yakışan bu eylemin devamı dileğiyle, güzel bir dayanışma şiiri dizeleriyle bitirelim.Buyrun. Sıtkı Caney’in uzun soluklu “Ey Ebuzeran” şiirinden bir parçaya:

………

“şimdi sonsuz sabah öncesi bu son akşamda

kar yağar yağar kan akar akar yeni bir bahar olur

mekke’de kudüs’te bağdat’ta şam’da

aşk bir gün her yerde iktidar olur

yeniden buluşuruz mescidiaksa‘da beytülharam‘da

yetime yoksula iman yine yar olur

hayat var ey ebuzeran hak için intikamda

vur karanlığa şimdi Allah için vur

*

birazdan ta içimizde yağar yepyeni bir yağmur

ey bütün nehirlerin kıskandığı kevser ey tesnim

artık aşk için akan kanlarımız sana teslim

şafaktır birazdan nur içinde nur”…..

İnternet notu :www.kacakyolcu.com

İsa Çolaker

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*